Dodano: 2012-03-10
Wszystko o Naturalnych Gryzakach...

O Gryzakach - www_e-pies_eu


    Nie zawierają żadnych sztucznych substancji konserwujących, ani dodatków aromatyzujących. Poddane specjalnemu procesowi suszenia zachowują wszystkie wartości odżywcze.

    W organizmie psa wspomagają naturalne procesy trawienia, wpływają na poprawę apetytu, ale przede wszystkim chronią przed dysbakteriozą. Odpowiedni proces technologiczny eliminuje salmonellę oraz bakterie coli.


    Wszystkie gryzaki dostępne w naszym sklepie są suszone. Produkty suszone są dużo zdrowsze i cieszą się większym powodzeniem niż przysmaki wędzone.


    Gryzaki pakowane są w worki wykonane ze specjalnej grubej foli spożywczej, która zapobiega przenikaniu promieni UV i wydobywania się "zapachów" - co wydłuża ich przydatność do spożycia. Nie polecamy kupowania przysmaków na zapas. Kupując częściej maja państwo pewność, że smakołyki są świeże.


    Zakupione przysmaki wysyłamy w takich gramaturach w jakich zostały kupione lub w mniejszych tzn. kupując np. Żwacze Wołowe 1kg otrzymają państwo opakowanie 1kg lub 2 x 0,5kg lub 4 x 0,25kg - co dla państwa jest praktyczniejsze i wygodniejsze do przechowywania. Nie robimy miksów pakując wszystkie gryzaki do jednej reklamówki z marketu - takie pakunki często otrzymujemy robiąc zakupy "kontrolne" w naprawdę dużych internetowych sklepach zoologicznych.


  PRZECHOWYWANIE


     Gryzaki przechowujemy w suchym i zaciemnionym miejscu gdzie nie dochodzą promienie słoneczneNie polecamy robienia zapasów i przechowywania smakołyków w domu, szczególnie w okresie letnim. Gryzaki są całkowicie naturalne i posiadają swój naturalny zapach, który wabi rożnego rodzaju latające insekty. Smakołyki, które państwo otrzymujecie kupując w sklepie www.e-pies.eu są zapakowane w szczelnie zamknięte woreczki wykonane z folii PA/PE, która jest przeznaczona do przechowywania produktów spożywczych, co znacznie wydłuża okres przydatności do spożycia.

Podsumowując - proponuje kupować częściej, ale w mniejszych ilościach np. raz na dwa miesiące. Dzięki takiemu                          systemowi zakupów maja państwo gwarancje, że gryzaki są ciągle świeże.


Gryzaki zawierają:



Witaminy - to niezbędny składnik pokarmu psa zapewniający wydajny metabolizm,
                 wzrost kości i prawidłowy wzrok; witamina A, E, D3

Białko ogólne - to podstawowy budulec tkanki mięśniowej zapewniający prawidłowy
                       rozwój psa.

Tłuszcz surowy - to zdrowa skóra i sierść oraz energia dla organizmu psa.

Włókna surowe - to związek organiczny umożliwiający prawidłową drożność jelit. Niedobór                                                         błonnika może powodować zaparcia lub biegunki. 


Związki mineralne - fosfor całkowity, wapń, żelazo, magnez, wzmacniają zęby i kości.


  Do wyboru do koloru

 

    Wielu właścicieli niechętnie podchodzi do podawania psom naturalnych gryzaków. Narzekają, że psy nie są nimi zbytnio zainteresowane, albo przeciwnie, że zjadają je zbyt szybko. Jednak odpowiednio dobrane suszone smakołyki mają tak wiele zalet, że powinny znaleźć stałe miejsce w diecie i szkoleniu naszego pupila.? Wielkim atutem suszonych gryzaków jest szeroki wybór produktów. Możemy wybierać nie tylko pod względem gatunku zwierzęcia, z którego pochodzą, co jest szczególnie istotne dla właścicieli psów uczulonych na jeden rodzaj mięsa, na przykład na wołowinę, lecz również pod względem rozmiaru gryzaka, jego apetyczności, wartości odżywczych czy czasu, jaki zajmie naszemu psu zjedzenie go.

     Najpopularniejszymi gryzakami są suszone świńskie uszy. Jeśli jednak nasz pupil jest uczulony na wieprzowinę, możemy mu zakupić uszy wołowe, a nawet jagnięce lub królicze. Jeśli suszone uszy są zbyt duże, zbyt małe lub po prostu znudziły się już naszemu psu, to możemy wybierać spośród nosków, chrząstek i krtani wieprzowych tchawic, wymion i płuc wołowych, żołądków i płuc końskich, i wielu innych rodzajów psich smakołyków. Mniejszym pieskom przypadną z pewnością do gustu cieniutkie jelita wieprzowe, a za żwacze wołowe każdy pies po prostu da się pokroić właściciel musi wykazać się dużym samozaparciem serwując ten smakołyk, gdyż żwacze posiadają specyficzny, silny zapach). Suszone serca i wątroby są również uznawane przez psy za bardzo smaczne, a do tego nie mają zapachu i nie brudzą kieszeni.

     Właściciele psów, które uwielbiają gryźć twarde przedmioty z pewnością docenią suszone penisy, krtanie lub ścięgna wołowe. To są prawdziwi twardziele wśród gryzaków - zapewnią długi czas relaksu nawet młodym terierom typu bull i być może sprawią, że pies oszczędzi jakiś mebel w naszym domu.


  Zamiast barfa.

 

     Najnowsze trendy w żywieniu psów sugerują, byśmy karmili nasze zwierzęta jak najmniej przetworzonym pokarmem z dużą ilością mięsa i kości, w opozycji do karm przemysłowych, składających się w większości z produktów zbożowych, lub przynajmniej raz na jakiś czas dawali psu surową kość z mięsem. Częściowo może myte zalecenia zrealizować uzupełniając dietę naszego pupila suszonymi gryzakami mięsno-kostnymi. Wysuszone w wysokiej temperaturze kości stają się chrupiące i łatwe do pogryzienia, a zawartość mięsa dostarcza niezbędnego psom białka. Dla małych i średnich psów mogą to być na przykład kurze lotki, łapki lub szyjki, dla większych - lotki i szyjki indycze, ogony wołowe lub wieprzowe. Dla psów ras olbrzymich lub o dużej potrzebie gryzienia - nogi wieprzowe i wołowe.

     Niektóre z suszonych gryzaków mają szczególne walory odżywcze - na przykład penisy wołowe składają się w ponad 80% z białka, a żwacze wołowe to fragmenty krowich żołądków suszone razem z zawartością roślinną, dzięki czemu dostarczają naszemu psu wielu witamin i minerałów.


     Żucie - naturalna potrzeba każdego psa.


     Gryzienie twardych przedmiotów jest jedną z wrodzonych potrzeb każdego psa długotrwałe, spokojne skupienie się na smakołyku oraz monotonna praca szczęk obniża stres u psa i wprowadza go w stan błogiego relaksu. Dobrym pomysłem jest podawanie twardych gryzaków bezpośrednio po posiłku, by przedłużyć jego trwanie gdyż zwykle psy oczyszczają miskę w kilka sekund, co nie jest zbyt korzystne od strony fizjologicznej.

     Żucie zdobyczy poprzedzone tropieniem i rozszarpywaniem to elementy łańcucha łowieckiego, czyli wrodzony wszystkim psom schemat instynktownych zachowań. Umożliwiając naszemu psu realizowanie się w zaaranżowanym ?polowaniu? zaspokoimy jego najgłębsze potrzeby, uszczęśliwimy go i zmęczymy w naturalny sposób, bez podnoszenia poziomu stresu, jak ma to miejsce podczas aportowania piłki lub patyków. Możemy więc zamknąć pyszny gryzak w papierowym pudełku i schować go w ogrodzie, parku lub ostatecznie nawet w mieszkaniu, a następnie zachęcić pupila do wytropienia, rozszarpania i zjedzenia ?zdobyczy?. Jeśli nasz psiak lubi kopać -schowajmy mu jego skarb w ziemi, w stercie liści lub pryzmie śniegu, będzie mieć dodatkową frajdę podczas odkopywania.


     Podając naszemu psu naturalne gryzaki możemy zaobserwować inne ciekawe instynktowne zachowanie - zakopywanie nadmiaru jedzenia na później. Gdy psiak już się nasyci i zmęczy gryzieniem a zostanie mu jeszcze kawałek smakołyka to może próbować zakopać go w ogródku, a nawet w kącie mieszkania lub pod poduszkami ozdabiającymi naszą kanapę w salonie.


Smakołyk czy nagroda ?

 

     Suszone gryzaki są również niezastąpione w procesie wychowywania psa, a także w szkoleniu czy w terapii lęków. Ich gryzienie sprawia psu przyjemność, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i relaksu, co przekłada się na tworzenie pozytywnych skojarzeń u psa z otoczeniem.

     Podstawą dobrego wychowania psa jest jego socjalizacja, która, mówiąc krótko ,polega na nauczeniu zwierzęcia czuć się komfortowo w większości sytuacji, jakich doświadczy w swoim życiu. Pies dobrze zsocjalizowany czuje się bezpiecznie niet ylko na swoim ukochanej pańci, ale również w salonie podczas wizyty gości; w kuchni, gdzie przez okno widzi ludzi spacerujących z psami; w przedpokoju, słysząca klatce dzieci sąsiadów pędzące do szkoły; na spacerze, spotykając spotykając obce osoby, obce psy i śmieciarkę; i w wielu, wielu innych miejscach i sytuacjach. podawanie psu w czasie sesji socjalizacyjnych gryzaka pomoże psu skojarzyć pozytywne emocje wywołane gryzieniem smakołyka z bodźcami, które potencjalnie mogą go niepokoić, takimi jak nieznane zapachy, dźwięki czy widoki.


    Do pracy nad zachowaniem psów najlepiej nadają się gryzaki bardzo atrakcyjne smakowo. Będą to z pewnością żwacze wołowe, a także żołądki drobiowe, suszona wątróbka i prażona skórka drobiowa.


     Aby nauczyć psa relaksowania się w jakimś miejscu czy w konkretnej sytuacji, na przykład w pokoju hotelowym, podczas wizyty gości czy w parku, używajmy gryzaków twardych, które na długo zajmą naszego pupila i zmęczą go w o wiele zdrowszy sposób niż zabawa w aportowanie czy gonitwy z innymi psami.


     Zasada używania smakołyków w socjalizacji jest jednak taka, że zaczynamy podawanie gryzaków w sytuacji, gdy pies czuje się całkowicie komfortowo, a dopieroż czasem dodajemy bodźce rozpraszające uwagę psa. Nie ma najmniejszego sensu podtykanie smakołyków pod pysk psu, który cały się usztywnił, szczeka, warczy lub chce uciekać.


Chuchać na zimne, czyli zasady bezpieczeństwa.


     Podawanie suszonych gryzaków generalnie jest bezpieczne, lecz na wszelki wypadek warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu kilku zasad.


- Jeśli mamy w domu więcej niż jednego psa gryzaków powinno być zawsze więcej niż psów, by nie prowokować zwierząt do zachowań związanych z pilnowaniem jedzenia. Jeśli jeden z psów denerwuje się obecnością innych psów podczas posiłku powinniśmy rozdzielać psy podczas podawania gryzaków.


- Jeśli mamy w domu dzieci powinniśmy zachować szczególną ostrożność nadzorować, by nie podchodziły one do psów zajmujących się gryzieniem smakołyków.


- Może zdarzyć się, że pies schowa sobie kawałek przysmaku, na przykład ukryje go w legowisku lub pod kanapą i potem będzie go bronić przed ludźmi lub innymi psami. Może to doprowadzić do reakcji agresywnych u psa. dlatego, jeśli mamy psa, który pilnuje jedzenia powinniśmy zebrać wszystkie pozostawione przez niego niezjedzone kawałki. Nie powinniśmy unikać problemu przez niepodawanie gryzaków, gdyż długie żucie smakołyków jest potrzebne każdemu psu. Poza tym, gdy z czasem zwierzak zrozumie, że gryzaków jest dużo, że nikt mu ich nie zabiera i może się nimi cieszyć tak długo jak chce to jego problem z pilnowaniem jedzenia może z czasem znacznie się zmniejszyć.

- Unikajmy podawania psu gryzaków pod naszą nieobecność.

- Nigdy nie odbierajmy gryzaka psu zajętemu żuciem, nawet jeśli chcemy tylko przemieścić psa w inne miejsce.


   RAMKA


Przykłady zastosowania gryzaków w procesie modyfikacji zachowań:

- Wchodząc do domu podaj psu suszony świński nosek - zapobiegniesz w ten sposób skakaniu na ciebie.

- Umieść pudełko z gryzakami przy wejściu do domu i proś wszystkich wchodzących o częstowanie psa - twój pupil szybko zacznie okazywać radość na widok gości, nawet listonosza.

- Ustal na swojej trasie spacerowej stałe miejsca, ja mówię na nie ?pit-stopy?, w których będziesz zatrzymywać się i podawać psu suszony gryzak. Jeśli twój pies jest otwartym na świat szczenięciem możecie zacząć od najbliższego spaceru. Jeśli jest dorosłym psem z problemami lękowymi to zacznij pracę dostatniego spaceru późnym wieczorem tak, by szansa spotkania obcych ludzi i psów była jak najmniejsza. Pierwszy pit-stop powinien być przed drzwiami wyjściowymi, drugi - tuż za nimi. Użyj bardzo atrakcyjnych gryzaków, na przykład żwaczy wołowych. Podaj psu gryzak, poczekaj aż go zje, policz jeszcze do trzech i spokojnie idźcie dalej, do kolejnego ustalonego z góry miejsca. I tak dalej. Powtarzaj tę procedurę przez tydzień, a zauważysz szybko, że pies czuje się na spacerach co raz lepiej, bezpieczniej i spokojniej oraz, że skupia się głównie na dotarciu do najbliższego pit-stopu zamiast nad tym, co się dzieje dokoła.

- Podaj psu twardy gryzak każdego popołudnia, by uniknąć ?wieczornej głupawki?, typowego dla młodych psów szalonego biegania po całym po domu, przyczajania się i atakowania nóg i rąk domowników.

- Podaj psu twardy gryzak gdy przychodzą goście. Niech też ma frajdę.

- Wyjdź z psem do parku na spacer, usiądź na ławce z dobrą książką a psu daj twardy gryzak. Jedząc go psiak będzie tworzyć sobie pozytywne skojarzenia ztym miejscem a także ze wszystkimi docierającymi do niego bodźcami.?


                                                                                  Magda Urban - Psia Wachta

                                                                                  Tomasz Mastalerz - gryzaki.pl


Wszelkie kopiowanie i wykorzystywanie przedstawionych w tym portalu,
opisów i obrazów jest zabronione bez uzyskania zgody właściciela.
Prawa autorskie do opisu i użytych zdjęć są zastrzeżone zgodnie z ustawą o
ochronie praw intelektualnych i praw pokrewnych. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w całości
lub w części bez zgody właściciela jest prawnie zabronione. Podstawa prawna:
Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170.